Warte zobaczenia w Międzyzdrojach oraz okolicy.
Szalki turystyczne w Wolińskim Parku Narodowym na Wyspie Wolin w Międzyzdrojach oraz okolicy:
Punkt widokowy Kawcza Góra
Trasę wędrówki rozpoczyna z Willi Karmazyn w Międzyzdrojach. Następnie przechodzimy przez fragment lasu bukowego do wzgórza Kawcza Góra, na której to zlokalizowany jest punkt widokowy.
Spacer brzegiem morza
Kolejnym etapem szlaku jest spacer brzegiem Bałtyku w kierunku wschodnim. Ta część wędrówki rozpoczyna się wejściem na plażę w rejonie bazy rybackiej w Międzyzdrojach, a kończy wyjściem z niej we wsi Wisełka. Po drodze mijamy klify i głazowiska, górę Gosań, (93 m n.p.m.), która jest jednocześnie najwyższym punktem wolińskich klifów. Na jej szczycie zlokalizowany jest punkt widokowy, do którego dojście znajduje się przy szosie głównej relacji Międzyzdroje – Kołobrzeg (miejsce postojowe). Szlak czerwony prowadzi również w pobliżu wzgórza Świdna Kępa – w okolicy którego, znajduje się rezerwat im. prof. dr Z. Czubińskiego (fragment buczyny pomorskiej z licznymi gatunkami storczyków).
Miejscowość letniskowa Wisełka
Aby wejść do centrum Wisełki należy zboczyć ze szlaku, na ok. 200 m. Po drodze mijamy leśniczówkę WPN. Po drugiej stronie wioski znajdują się malownicze i warte obejrzenia Jeziora: Wisełka i Zatorek. Cześć turystów kończy tutaj wędrówkę (przystanek PKS).
Latarnia morska Kikut
Dużą atrakcją turystyczną szlaku czerwonego jest latarnia morska „Kikut”. Obiekt ten wybudowany został w 1960 r. na fundamencie dawnej wieży widokowej. Nie jest on niestety udostępniony do zwiedzania. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana, a wysyłane przez nią sygnały świetlne docierają na odległość 12 mil morskich. W pobliżu latarni znajduje się rezerwat ścisły im dr S. Jarosza, tworzący najdalej wysunięty na wschód fragment buczyny pomorskiej otoczony borem sosnowym.
Kołczewo
Dalej szlak wiedzie się w kierunku wsi Kołczewo. W okolicach tych znajduje się Jezioro Koprowo – największe jezioro wyspy Wolin. Świetouść, Międzywodzie, Dziwnów Kamień Pomorski, to kolejne miejscowości obecne podczas realizacji tej trasy.
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony www.wolinpn.pl
Szlak Niebieski ma około 26 km STARTUJEMY w Międzyzdrojach dalej idziemy lub (jedziemy kolejką) do Wicka, gdzie znajduje się stanowisko broni i bunkier V3 (około 2 km), Jezioro Turkusowe w Wapnicy jest oddalone o kolejne 2,5 km, obchodzimy dookoła Jeziorka Turkusowe i idziemy na Punkt Widokowy Zielonka (1,5 km). Turyści zazwyczaj po tylu atrakcjach wracają już do Międzyzdrojów, ale można iść dalej.
Z Zielonki można dojść do Kościoła w Lubinie – dąb Wolinianin – 4,5 km
dąb Wolinian (wybrzeże klifowe) – Karnocice – 2,5 km
Karnocice – Dargobądź – 2,0 km
Dargobądź – Mokrzyca Mała – 4,5 km
Mokrzyca Mała – Wolin – 3, 5 km
Stanowisko broni V3
Stanowisko broni V3 ma postać betonowej konstrukcji, umiejscowionej na wysokim stoku, naprzeciw Jeziora Wicko Małe w okolicy wsi Zalesie. Jest ona dobrze widoczna od strony drogi asfaltowej prowadzącej do wsi Wapnica (Jezioro Turkusowe) i Lubin (punkt widokowy Zielonka). Od roku 2005 obok istnieje mini muzeum, zlokalizowane w bunkrze amunicji. Obok znajduje się Punkt Informacji Turystycznej Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie prezentowana jest oferta i ciekawostki przyrodnicze Parku.
Jezioro Turkusowe
Jezioro Turkusowe zaliczane jest do najpiękniejszych jezior WPN i cieszy się rekordową popularnością. O jego pięknie decyduje w głównej mierze turkusowa barwa wody, która jest niczym innym jak efektem świetlnym powstałym na skutek odbicia wiązki świetlnej od białego kredowego dna jeziora. Akwen powstał na skutek zalania działającej niegdyś w tym miejscu kopalni węglanu wapnia. Zbiornik otoczony jest malowniczymi wzniesieniami, na jednym z nich znajduje się punkt widokowy Piaskowa Góra.
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony www.wolinpn.pl
Punkty widokowe:
Informacje pochodzą ze strony www.wolinpn.pl
Zwiedzający mogą podziwiać rozległą, malowniczą panoramę części Zalewu Szczecińskiego wraz z rozlewiskami Wstecznej Delty Świny oraz wodami Jeziora Wicko Wielkie. Obszary wyspiarskie Świny zaliczane są do tzw. „ europejskich ostoi ptaków”, stanowiąc jeden z ważniejszych obszarów Wolińskiego Parku Narodowego. Na punkt widokowy można dojechać również kolejkami, które jeżdżą na wycieczki objazdowe.
Informacje pochodzą ze strony www.wolinpn.pl
Informacje pochodzą ze strony www.miedzyzdroje.it
Informacje pochodzą ze strony www.miedzyzdroje.it
Godne polecenia:
W CEM znajduje się 5 sal wystawienniczych o łącznej powierzchni 900 m2. W kasie Muzeum otrzymają Państwo bezpłatnie audio przewodniki, które prezentują atrakcyjne materiały edukacyjne w języku polskim, angielskim i niemieckim z podziałem dla dzieci i dorosłych oraz audiodyskrypcją niezbędną dla osób niedowidzących. Na terenie obiektu znajduje się także ekran interaktywny (infokiosk) z edukacyjną grą dla najmłodszych.
W Muzeum można nabyć także ciekawe pamiątki, publikacje o regionie, mapy, przewodniki, widokówki oraz wydawnictwa własne o Wolińskim Parku Narodowym.
Godziny zwiedzania:
1.V-30.IX: od 9.00 do 17.00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków
1.X-30.IV: od 9.00 do 15.00 codziennie z wyjątkiem niedziel i poniedziałków
Ceny biletów:
bilet ulgowy 4,00 zł
bilet normalny 6,00 zł
Bilet rodzinny za okazaniem Karty Dużej Rodziny 1,00 zł/os
Informacje pochodzą ze strony www.wolinpn.pl
– od ul. Leśnej w Międzyzdrojach
– od ul. Zwycięstwa w Międzyzdrojach
– od drogi głównej nr 102 relacji Kołobrzeg – Międzyzdroje, przy której znajdują się miejsca postojowe „Kwasowo” (jedyna możliwość zaparkowania pojazdu w pobliżu zagrody)
Zagroda zajmuje 28 ha. Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe, a wejścia strzeże ozdobna brama. Na tak przygotowany teren przywieziono w lipcu 1976 roku cztery żubry z Borek i Białowieży: krowę “Pominę”, byka “Podskakiewicza” oraz dwie jałówki “Pompeę” i “Podwyżkę”. Obecnie większość żubrów żyjąca na terenie zagrody tu właśnie się urodziła. Co pewien czas sprowadza się żubry – byki z zewnątrz, aby uniknąć tzw. hodowli wsobnej, czyli zbyt bliskiego pokrewieństwa między osobnikami. Żubry nizinne, do których zaliczane są także żubry wolińskie, są wpisywane i specjalnie oznaczane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Ich imiona w Polsce zaczynają się na sylabę PO – pierwsze litery słowa POLAND. Jak ustalono, ostatni żyjący na wolności żubr z tej linii zginął w Puszczy Białowieskiej w 1919 roku, do czego w dużej mierze przyczyniła się I wojna światowa (działania wojenne, kłusownictwo). Do restytucji wykorzystano 12 żubrów, ocalałych w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach Europy (5 byków i 7 krów).
Niestety drugiego podgatunku żubra, kaukaskiego (górskiego) nie udało się odtworzyć, ponieważ ocalał tylko jeden osobnik – byk. Dał on jednak dał liczne potomstwo z białowieskimi żubrzycami, stąd wyróżniamy obecnie linię żubrów białowiesko-kaukaską. Osobniki z tej linii otrzymują imiona w polskich rezerwatach zaczynające się na sylabę PU.
Chociaż sama zagroda została stworzona w ramach programu hodowli zachowawczej żubra w zagrodzie przebywają również wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta, które są niezdolne do samodzielnego bytowania w swoim środowisku naturalnym. Obecnie możemy spotkac tam: dziki, jelenie i bieliki. Wszystkie zwierzęta mają zapewnioną stałą opiekę, również weterynaryjną.
Godziny otwarcia
Godziny zwiedzania (1.V-30.IX): od 10:00 do 18:00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków.
Godziny zwiedzania (1.X-30.IV): od 8:00 do 16:00 codziennie z wyjątkiem niedziel i poniedziałków.
Ceny biletów :
bilet ulgowy 4.00 zł
bilet normalny 6.00 zł
bilet ulgowy (Karta Dużej Rodziny) 1.00 zł
Informacje pochodzą ze strony www.wolinpn.pl
Na wyspie Wolin warto zobaczyć także:
Informacje pochodzą ze strony www.pl.wikipedia.org
Informacje pochodzą ze strony www.pl.wikipedia.org
Więcej informacji można uzyskać na stronie http://www.jomsborg-vineta.com/
Do Fortu Gerharda zmotoryzowanych kierują znaki drogowe “FORT GERHARDA”. Turyści piesi i rowerzyści – należy kierować się ulicą Ku Morzu w stronę latarni morskiej. Autobus miejski: linia Dworzec PKP – Latarnia – Dworzec PKP. (linia sezonowa)
Na terenie Fortu funkcjonuje nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Podziemne Miasto
Na wyspie Wolin w Świnoujściu znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy o długości prawie 1 kilometra, kilkudziesięciu pomieszczeń i kilku wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. 31 grudnia 2013 roku cały kompleks trafił pod skrzydła Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
więcej informacji o forcie i o podziemnym mieście można znaleźć na stronie: http://www.fort-gerharda.pl/
W Międzyzdrojach:
Planetarium znajduje się w Międzyzdrojach na promenadzie na najwyższym piętrze Gabinetu Figur Woskowych w sąsiedztwie Kina Eva.
Na 7-metrowej specjalnie przygotowanej kopule wyświetlane są za pomocą cyfrowych projektorów trójwymiarowe obrazu Kosmosu. W odróżnieniu od klasycznych planetariów tutaj możemy nie tylko oglądać aktualne położenie gwiazd, ale także podróżować po galaktykach czy też odwiedzać każdą z osobna planetę układu słonecznego. W naszym repertuarze znajdują się również specjalnie przygotowane, które nie tylko w profesjonalny sposób opowiadają nam o otaczającym nas wszechświecie, lecz także zapewniają niezapomniane wrażenia audiowizualne.
Kina w Międzyzdrojach
Repertuar kina można znaleźć na stronie: http://kino-eva.com.pl/repertuar/
Cechą charakterystyczną tego typu kin jest trójwymiarowy – efekt 3D, ale również dimension, czyli 7D. Oglądający wyświetlany seans widz odczuwa zmysłami- zapach, powiew powietrza, temperaturę, wibracje, zmiany pozycji, dotyk. Kino 7D max to także niesamowite nagłośnienie, co jeszcze bardziej udziela się na odbiór tego, co widz widzi na kinowym ekranie. Dodatkowym efektem wzmacniającym są unowocześnione technicznie fotele – opcja poruszania fotelem do przodu i do tyłu, i na boki.
www.kino7dmax.pl
Rejsy